Show-Me Bowl Championship History

1968

Class 1A (11-0-1) Princeton 32 Cass-Midway 0 @ Raytown HS, Raytown

Class 2A (10-1) Cabool 6 Seneca 0 @ John F. Kennedy HS, Springfield

Class 3A (11-1) Perryville 14 Marshall 0 @ University City HS, University City

Class 4A (10-0-1) McCluer 17 Oak Park 13 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

 

1969

Class 1A (10-1) Cass-Midway 24 Smithville 0 @Raytown HS, Raytown

Class 2A (11-1) Aurora 13 Malden 6 @ Poplar Bluff HS, Poplar Bluff

Class 3A (10-2) DeLaSalle (KC) 14 Mercy (St. L) 8 @ Missouri Valley College, Marshall

Class 4A (10-1) McCluer 21 Rockhurst 0 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

 

1970

Class 1A (12-0) Cass-Midway 20 Rock Port 0 @ Rickenbrode Stadium, NMSU, Maryville

Class 2A (12-0) South Shelby 38 Harrisonville 18 @ CMSU, Warrensburg

Class 3A (11-0) Chillicothe 32 Dexter 6 @ Chillicothe HS, Chillicothe

Class 4A (11-1) St. Louis University High 28 Center (KC) 19 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

1971

Class 1A (10-0) Tarkio 35 Greenwood 22 @ Rickenbrode Stadium, NMSU, Maryville

Class 2A (12-0) Monett 37 South Shelby 8 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 3A (11-1) Richmond 29 Fulton 25 @ Fulton HS, Fulton

Class 4A (11-0) Rockhurst 14 Beaumont 10 @ William Chrisman HS, Independence

 

 

1972

Class 1A (12-0) University High (Warrensburg) 17 Fairfax 0 @ CMSU, Warrensburg

Class 2A (11-0) St. Mary's (Independence) 6 Country Day (St. L) 0 @ Ladue Horton Watkins HS, Ladue

Class 3A (10-1) Chillicothe 14 Chaminade (St. L) 9 @ Chillicothe HS, Chillicothe

Class 4A (9-1-1) Hazelwood 6 (9-0-2) Southwest (KC) 6 (Co-Champions) @ Francis Field, Washington University, St. Louis

 

1973

Class 1A (11-0) North Shelby 28 Drexel 20 @ South Shelby HS, Shelbina

Class 2A (9-1) Priory 60 West Platte 26 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 3A (11-0) Washington 14 Helias 7 @ University of Missouri-Rolla, Rolla

Class 4A (11-1) Sumner 12 Rockhurst 7 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

 

1974

Class 1A (10-2) Lockwood 34 King City 0 @ Rickenbrode Stadium, NMSU, Maryville

Class 2A (10-1) Country Day (St. L) 34 Pleasant Hill 7 @ St. Louis Country Day School, St. Louis

Class 3A (11-0) Boonville 34 Washington 14 @ University of Missouri-Rolla, Rolla

Class 4A (10-1) Hickman 54 Sumner 6 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

1975

Class 1A (11-1) Orrick 18 Greenfield 0 @ Roosevelt Stadium, Excelsior Springs

Class 2A (12-0) John Burroughs 28 Seneca 26 @ John Burroughs HS, St. Louis

Class 3A (12-0) Rock Bridge 10 Nevada 0 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 4A (12-0-1) Parkwood (Joplin) 16 DeSmet 8 @ Hughes Stadium, MSSC, Joplin

 

1976

Class 1A (13-0) Cass-Midway 13 Princeton 0 @ Cass-Midway HS, Cleveland

Class 2A (12-0) Lexington 19 John Burroughs 7 @ St. Louis Country Day School, St. Louis

Class 3A (12-1) Memorial (Joplin) 31 Sullivan 0 @ Hughes Stadium, MSSC, Joplin

Class 4A (13-0) Jefferson City 33 Sumner 6 @ St. Louis Public School Stadium, St. Louis

 

1977

Class 1A (12-0) Greenfield 20 King City 6 @ King City HS, King City

Class 2A (11-2) Monett 21 Louisiana 19 @ Monett HS, Monett

Class 3A (10-0-2) Rock Bridge 7 Camdenton 6 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 4A (13-0) Jefferson City 20 Hazelwood Central 11 @ Jefferson City HS, Jefferson City

 

1978

Class 1A (12-1) Cass-Midway 13 Princeton 0 @ Cass-Midway HS, Cleveland

Class 2A (13-0) Mount Vernon 37 Country Day (St. L) 21 @ St. Louis Country Day School, St. Louis

Class 3A (12-0) Chillicothe 42 Washington 0 @ Chillicothe HS, Chillicothe

Class 4A (11-1) Jefferson City 35 Hazelwood Central 11 @ Lindenwood University, St. Charles

 

1979

Class 1A (12-1) Jasper 23 Hardin-Central 0 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 2A (12-0) Plattsburg 12 Marceline 7 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 3A (11-1) Country Day (St. L) 14 St. Pius X (KC) 7 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 4A (11-1) Webster Groves 7 Jefferson City 6 @ Busch Stadium, St. Louis

 

1980

Class 1A (11-0) Hardin-Central 14 Greenwood 6 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 2A (11-2-1) John Burroughs 6 (12-0-1) Lexington 6 (Co-Champions) @ Busch Stadium, St. Louis

Class 3A (11-3) O'Hara (KC) 30 Caruthersville 0 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 4A (14-0) Parkwood (Joplin) 20 Hazelwood Central 13 @ Busch Stadium, St. Louis

 

1981

Class 1A (10-1) Greenwood 14 Gallatin 0 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 2A (12-0-1) Valle Catholic 0 (12-0-1) St. Pius X (KC) 0 (Co-Champions) @ Busch Stadium, St. Louis

Class 3A (12-1) Lutheran North 14 Marshall 6 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 4A (12-1) Rockhurst 35 Hazelwood Central 14 @ Busch Stadium, St. Louis

 

1982

Class 1A (12-0) Cass-Midway 42 Gallatin 6 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 2A (14-0) Valle Catholic 37 Mount Vernon 0 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 3A (12-1) Maryville 22 Duchesne 0 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 4A (13-1) St. Charles 10 O'Hara (KC) 3 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 5A (11-2) Sumner 32 Rockhurst 22 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

 

1983

Class 1A (11-2) Chaffee 13 Norborne 7 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 2A (13-1) Valle Catholic 14 Seneca 7 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 3A (12-1) Country Day (St. L) 14 Harrisonville 0 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 4A (14-0) Parkwood (Joplin) 35 Union 7 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 5A (12-2) Rockhurst 13 Hazelwood Central 7 @ Busch Stadium, St. Louis

 

1984

Class 1A (12-0) Rock Port 7 Appleton City 6 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 2A (12-1) Knob Noster 8 Hayti 7 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 3A (12-1) Lexington 28 Berkeley 0 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 4A (12-2) Helias 23 Parkwood (Joplin) 13 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 5A (12-2) Jefferson City 21 Sumner 12 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

 

1985

Class 1A (13-0) Rock Port 13 Sweet Springs 12 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 2A (9-4) John Burroughs 35 Plattsburg 8 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 3A (12-1) Country Day (St. L) 28 Pembroke Hill (KC) 0 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 4A (13-1) Chillicothe 20 Center (KC) 14 @ Busch Stadium, St. Louis

Class 5A (14-0) Hazelwood Central 22 Lee's Summit 15 @ Busch Stadium, St. Louis

 

 

1986

Class 1A (13-0) Marceline 20 Greenwood 0 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 2A (13-1) Louisiana 23 Seneca 14 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 3A (13-0) Country Day (St. L) 31 Oak Grove 7 @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 4A (12-0-1) Camdenton 20 (12-0-1) Marshall 20 (Co-Champions) @ Arrowhead Stadium, Kansas City

Class 5A (11-1) Rockhurst 13 Hazelwood Central 10 @Arrowhead Stadium, Kansas City

 

1987

Class 1A (12-0) Hardin-Central 18 Adrian 6 @ William Jewell College, Liberty

Class 2A (14-0) Seneca 20 Brentwood 13 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 3A (13-1) Berkeley 45 Branson 8 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 4A (12-0) Camdenton 23 Sumner 14 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 5A (12-1) Rockhurst 7 Hazelwood Central 0 @ Faurot Field, Columbia

 

1988

8-Man (10-1) South Holt 46 Miami 0 @ Rickenbrode Stadium, NMSU, Maryville

Class 1A (12-1) Valle Catholic 21 Rock Port 3 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 2A (13-1) Lexington 17 John Burroughs 14 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 3A (13-1) Lutheran North 36 Chillicothe 0 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 4A (10-3) Webster Groves 26 Center (KC) 6 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 5A (11-0) Jefferson City 53 McCluer North 0 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

1989

8-Man (11-1) North Nodaway 46 DeKalb 0 @ Rickenbrode Stadium, NMSU, Maryville

Class 1A (12-1) Valle Catholic 49 Marceline 7 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 2A (10-3) John Burroughs 17 Putman County 6 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 3A (13-1) Lutheran North 28 Branson 26 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 4A (14-0) Webb City 16 Sumner 0 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 5A (14-0) Hazelwood East 28 Rockhurst 14 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

1990

8-Man (11-0) Nodaway-Holt 49 Southwest (Ludlow) 12 @ Rickenbrode Stadium, NMSU, Maryville

Class 1A (13-1) Valle Catholic 49 Rock Port 21 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 2A (13-1) Warsaw 42 South Shelby 7 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 3A (13-1) Lutheran North 37 Oak Grove 13 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 4A (13-1) Sumner 36 Webb City 21 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 5A (11-0) Jefferson City 12 McCluer 7 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

1991

8-Man (11-0) Nodaway-Holt 27 South Nodaway 14 @ Rickenbrode Stadium, NMSU, Maryville

Class 1A (14-0) Valle Catholic 28 Tarkio 24 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 2A (11-2) John Burroughs 21 Pembroke Hill (KC) 7 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 3A (12-2) Chillicothe 40 Herculaneum 12 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 4A (13-1) Sumner 52 Benton (St. Joe) 8 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 5A (11-2) Jefferson City 10 St. Louis University High 7 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

1992

8-Man (10-1-1) South Holt 20 (9-1-1) South Nodaway 20 (Co-Champions) @ Rickenbrode Stadium, NMSU, Maryville

Class 1A (14-0) Valle Catholic 44 Hardin-Central 16 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 2A (12-1) John Burroughs 21 Plattsburg 7 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 3A (13-1) Ste. Genevieve 22 Bolivar 15 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 4A (12-2) Webb City 24 Rock Bridge 7 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 5A (13-1) Blue Springs 39 Parkway Central 35 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

1993

8-Man (7-3-1) North Andrew 30 (9-1-1) South Holt 30 (Co-Champions) @ Rickenbrode Stadium, NMSU, Maryville

Class 1A (13-1) Milan 19 Valle Catholic 12 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 2A (14-0) Warsaw 13 Lutheran North 12 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 3A (14-0) St Francis Borgia 24 Chillicothe 21 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 4A (14-0) Webb City 20 Rock Bridge 7 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 5A (13-0) Jefferson City 35 McCluer North 0 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

1994

8-Man (11-0) Fairfax 40 North Andrew 14 @ Rickenbrode Stadium, NMSU, Maryville

Class 1A (12-1) Miller 20 Tarkio 0 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 2A (14-0) Monroe City 18 Warsaw 13 @ Plaster Staduim, SMSU, Springfield

Class 3A (14-0) Odessa 28 Knob Noster 0 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 4A (13-1) Excelsior Springs 12 Jackson 6 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 5A (13-0) Jefferson City 14 Mehlville 7 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

1995

8-Man (12-0) Worth County 48 North Andrew 26 @ Rickenbrode, NMSU, Maryville

Class 1A (12-1) Valle Catholic 63 Wellington-Napoleon 13 @ Hughes Stadium, MSSC, Joplin

Class 2A (8-4-1) John Burroughs 14 (12-1-1) Lexington 14 (Co-Champions) @ Hughes Stadium, MSSC, Joplin

Class 3A (14-0) Seneca 35 Herculaneum 14 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 4A (13-1) Camdenton 20 Jackson 19 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

Class 5A (14-0) Hazelwood East (St. L) 42 Blue Springs South 3 @ Plaster Stadium, SMSU, Springfield

 

1996

8-Man (11-0) North Andrew 44 Fairfax 18 @ Kyle Field, Tarkio Academy, Tarkio

Class 1A (13-1) Cass-Midway 42 Santa Fe 13 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 2A (13-1) Monroe City 21 Springfield Catholic 0 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 3A (13-0) MICDS 44 Maryville 14 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 4A (13-1) Excelsior Springs 36 Camdenton 15 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 5A (13-1) Hazelwood Central 21 Oak Park 20 @ Trans World Dome, St. Louis

 

1997

8-Man (11-1) North Andrew 46 South Holt 0 @ Kyle Field, Tarkio Academy, Tarkio

Class 1A (14-0) Salisbury 22 Marionville 20 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 2A (14-0) Springfield Catholic 28 Monroe City 0 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 3A (14-0) California 36 MICDS 19 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 4A (14-0) Webb City 44 North County (Boone Terre) 14 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 5A (12-1) Jefferson City 23 Parkway Central 19 @ Trans World Dome, St. Louis

 

1998

8-Man (12-0) Worth County 58 DeKalb 16 @ Spratt Stadium, MWSU, St. Joseph

Class 1A (12-2) North Platte 30 St. Vincent 7 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 2A (12-2) St. Pius X (KC) 14 Monroe City 0 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 3A (13-1) Boonville 33 California 22 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 4A (12-2) Helias 37 Ozark 12 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 5A (13-1) Riverview Gardens 41 Jefferson City 34 @ Trans World Dome

 

1999

8-Man (11-1) Mound City 62 North Andrew 60 @ Spratt Stadium, MWSU, St. Joseph

Class 1A (14-0) Rich Hill 15 Santa Fe 7 @ Trans Wold Dome, St. Louis

Class 2A (12-2) Lutheran North 28 St. Pius X (KC) 21 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 3A (14-0) Aurora 7 California 0 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 4A (14-0) Camdenton 15 Helias 14 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 5A (13-1) Mehlville 15 Rockhurst 7 @ Trans World Dome, St. Louis

 

2000

8-Man (12-0) Worth County 44 Mound City 14 @ Spratt Stadium, MWSU, St. Joseph

Class 1A (14-0) Santa Fe 12 St. Vincent 0 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 2A (12-1) St. Pius X (KC) 34 Palmyra 21 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 3A (14-0) Platte County 32 Salem 9 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 4A (14-0) Webb City 41 McCluer North 0 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 5A (14-0) Rockhurst 23 Pattonville 7 @ Trans World Dome, St. Louis

 

2001

8-Man (12-0) Worth County 48 Miami 40 @ Spratt Stadium, MWSU, St. Joseph

Class 1A (12-2) West Platte 20 Lockwood 13 @ Trans Wold Dome, St. Louis

Class 2A (13-0) John Burroughs 36 Warsaw 32 @ Trans Wold Dome, St. Louis

Class 3A (14-0) Platte County 21 Central (New Madrid County) 14 @ Trans World Dome, St. Louis

Class 4A (14-0) Webb City 45 Washington 0 @ Trans Wold Dome, St. Louis

Class 5A (14-0) Blue Springs 28 Hazelwood East 12 @ Trans World Dome, St. Louis

 

2002

8-man (11-1) DeKalb 30 King City 26 @ Spratt Stadium, MWSU, St. Joseph

Class 1 (13-1) Adrian 35 Hayti 22 @ The Dome at America's Center, St. Louis

Class 2 (11-3) St. Pius X (KC) 28 Centralia 6 @ The Dome at America's Center, St. Louis

Class 3 (14-0) Platte County 34 Salem 13 @ The Dome at America's Center, St. Louis

Class 4 (13-1) Kearney 36 Eureka 22 @ The Dome at America's Center, St. Louis

Class 5 (10-3) Webster Groves 23 Raymore-Peculiar 22 @ The Dome at America's Center, St. Louis

Class 6 (13-0) Rockhurst 41 Lindbergh 7 @ The Dome at America's Center, St. Louis

 

2003

8-Man (11-0) Mound City 64 North Andrew 16 @ Spratt Stadium, MWSU, St. Joseph

Class 1 (14-0) Marionville 19 Princeton 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (14-0) Centralia 42 Lawson 9 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (14-0) Harrisonville 35 Ste. Genevieve 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (14-0) Kearney 43 Ladue Horton Watkins 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (12-1) Park Hill 34 Webster Groves 20 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (13-0) Blue Springs 53 Hazelwood Central 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2004

8-Man (11-1) South Holt 66 St. Joseph Christian 48 @ Spratt Stadium, MWSU, St. Joseph

Class 1 (13-1) St. Vincent 21 East Buchanan 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (14-0) Blair Oaks 27 Cameron 26 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (14-0) MICDS (St. L) 45 Harrisonville 42 (2OT) @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (13-1) Clayton 27 Webb City 26 (OT) @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (13-0) Raymore-Peculiar 37 McCluer North 18 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (11-1) Hickman 34 Hazelwood East 7 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2005

8-Man (11-1) Mound City 42 Worth County 0 @ Spratt Stadium, MWSU, St. Joseph

Class 1 (13-1) West Platte 35 Marionville 28 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (14-0) Cameron 64 Montgomery County 18 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (13-1) Harrisonville 42 MICDS 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (14-0) Camdenton 36 Affton 19 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (13-0) Raymore-Peculiar 43 McCluer North 21 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (11-2) DeSmet 48 Hazelwood Central 7 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2006

8-Man (10-2) St. Joseph Christian 62 Worth County 26 @ Spratt Stadium, MWSU, St. Joseph

Class 1 (13-1) South Shelby 34 Marionville 27 (OT) @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (13-1) Blair Oaks 32 Hogan Prep Charter (KC) 24 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (14-0) Harrisonville 56 Owensville 21 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (14-0) Webb City 26 Hannibal 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (10-3) Raymore-Peculiar 42 Kirkwood 32 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (13-0) Blue Springs South 41 Christian Brothers College 7 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2007

8-Man (12-0) Worth County 70 Hardin-Central 6 @ Spratt Stadium, MWSU, St. Joseph

Class 1 (14-0) Orrick 20 Thayer 8 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (14-0) Lawson 38 Blair Oaks 17 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (14-0) Harrisonville 49 MICDS 14 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (14-0) Lee's Summit West 35 Parkway Central 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (12-1) Waynesville 17 Belton 7 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (13-0) Rockhurst 28 Mehlville 9 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2008

8-Man (13-0) Mound City 48 St. Joseph Christian 16 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 1 (15-0) Orrick 34 Thayer 28 (2OT) @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (15-0) Clark Clounty 10 Maryville 7 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (12-3) Cassville 31 Cardinal Ritter 6 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (15-0) Webb City 41 Helias 34 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (11-3) Hazelwood East 39 Raytown South 34 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (12-2) Hazelwood Central 25 Blue Springs South 20 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2009

8-Man (11-1) Mound City 50 St. Joseph Christian 8 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 1 (14-0) Penney (Hamilton) 21 Valle Catholic 17 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (14-1) Maryville 35 Brentwood 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (14-1) Cassville 24 Bowling Green 7 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (13-2) Kearney 27 Helias 15 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (13-0) Webster Groves 31 Fort Osage (Independence) 14 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (13-1) Hazelwood Central 35 Blue Springs 24 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2010

8-Man (12-1) Mound City 46 St. Joseph Christian 24 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 1 (14-1) Valle Catholic 22 Westran 21 (OT) @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (15-0) Penney (Hamilton) 34 Maplewood-Richmond Heights 13 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (15-0) Richmond 21 John Burroughs 20 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (15-0) Webb City 56 Warrenton 7 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (14-1) Lee's Summit West 44 Webster Groves 21 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (14-0) Rockhurst 10 Hazelwood Central 7 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2011

8-man (13-0) Worth County 50 Mound City 20 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 1 (14-1) Valle Catholic 49 South Shelby 7 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (14-1) Lamar 49 Lafayette County (Higginsville) 19 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (14-1) Logan-Rogersville 21 John Burroughs 14 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (15-0) Webb City 56 MICDS 42 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (14-0) Staley 35 Kirkwood 21 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (12-2) Blue Springs South 40 Christian Brothers College 37 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2012

8-Man (12-1) Stanberry 56 North Andrew 38 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 1 (15-0) Penney (Hamilton) 60 Valle Catholic 34 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (13-2) Lamar 69 Blair Oaks 41 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (15-0) Maryville 35 John Burroughs 22 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (15-0) Webb City 49 Helias 14 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (13-1) Kirkwood 31 Fort Osage (Independence) 7 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (13-1) Blue Springs 42 Francis Howell 3 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2013

8-Man (12-0) North Andrew 16 Stanberry 13 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 1 (15-0) Valle Catholic 41 Marceline 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (14-1) Lamar 49 Lawson 0 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (15-0) Maryville 50 Seneca 28 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (14-1) Webb City 28 Helias 14 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (13-1) Lee's Summit West 35 Parkway Central 14 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (14-0) Blue Springs 35 Rock Bridge 14 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2014

8-Man (13-0) North Andrew 48 Stanberry 36 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 1 (15-0) Valle Catholic 49 Westran 25 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (14-1) Lamar 30 South Callaway 15 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (13-2) Oak Grove 49 John Burroughs 27 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (15-0) Webb City 48 Central (Cape Girardeau) 21 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (11-3) Battle (Columbia) 25 Nixa 22 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (14-0) Christian Brother College 31 Rockhurst 24 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2015

8-Man (13-0) Stanberry 46 North Andrew 42 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 1 (15-0) Valle Catholic 61 Penney (Hamilton) 42 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 2 (15-0) Lamar 37 Malden 0 2 Edward Jones Dome, St. Louis

Class 3 (14-1) John Burroughs 30 Odessa 6 @Edward Jones Dome, St. Louis

Class 4 (14-1) Kearney 17 Webb City 14 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 5 (13-1) Fort Osage (Independence) 63 Chaminade 28 @ Edward Jones Dome, St. Louis

Class 6 (14-0) Blue Springs South 37 Christian Brother College 28 @ Edward Jones Dome, St. Louis

 

2016

8-man (13-0) North Andrew 50 Stanberry 22 @ Faurot Field, UMC, Columbia

Class 1 (15-0) Penney 47 vs. Monroe City 14 @ Plaster Stadium, MSU, Springfield

Class 2 (14-0) Lamar 26 vs. Trinity Catholic 18 @ Plaster Stadium, MSU, Springfield

Class 3 (14-1) Monett 27 vs. Maryville 18 @ Plaster Stadium, MSU, Springfield

Class 4 (12-3) Harrisonville 21 vs. Kearney 14 @ Plaster Stadium, MSU, Springfield

Class 5 (10-5) Vianney 49 vs. Fort Zumwalt North 14 @ Plaster Stadium, MSU, Springfield

Class 6 (12-1) Kirkwood 31 Blue Springs 24 @ Faurot Field, UMC, Columbia

 

 

Hall of Champions

Valle Catholic Warriors (14)

1981 Class 2A Co-Champions (12-0-1)

1982 Class 2A Champions (14-0)

1983 Class 2A Champions (13-1)

1988 Class 1A Champions (12-1)

1989 Class 1A Champions (12-1)

1990 Class 1A Champions (13-1)

1991 Class 1A Champions (14-0)

1992 Class 1A Champions (14-0)

1995 Class 1A Champions (12-1)

2010 Class 1 Champions (14-1)

2011 Class 1 Champions (14-1)

2013 Class 1 Champions (15-0)

2014 Class 1 Champions (15-0)

2015 Class 1 Champions (15-0)

 

Webb City Cardinals (13)

1989 Class 4A Champions (14-0)

1992 Class 4A Champions (12-2)

1993 Class 4A Champions (14-0)

1997 Class 4A Champions (14-0)

2000 Class 4A Champions (14-0)

2001 Class 4A Champions (14-0)

2006 Class 4 Champions (14-0)

2008 Class 4 Champions (15-0)

2010 Class 4 Champions (15-0)

2011 Class 4 Champions (15-0)

2012 Class 4 Champions (15-0)

2013 Class 4 Champions (14-1)

2014 Class 4 Champions (15-0)

 

Jefferson City Jays (10)

1976 Class 4A Champions (13-0)

1977 Class 4A Champions (13-0)

1978 Class 4A Champions (11-1)

1984 Class 5A Champions (12-2)

1988 Class 5A Champions (11-0)

1990 Class 5A Champions (11-0)

1991 Class 5A Champions (11-2)

1993 Class 5A Champions (13-0)

1994 Class 5A Champions (13-0)

1997 Class 5A Champions (12-1)

 

Rockhurst Hawklets (9)

1971 Class 4A Champions (11-0)

1981 Class 4A Champions (12-1)

1983 Class 5A Champions (12-2)

1986 Class 5A Champions (11-1)

1987 Class 5A Champions (12-1)

2000 Class 5A Champions (14-0)

2002 Class 6 Champions (13-0)

2007 Class 6 Champions (13-0)

2010 Class 6 Champions (14-0)

 

John Burroughs Bombers (9)

1975 Class 2A Champions (12-0)

1980 Class 2A Co-Champions (12-0-1)

1985 Class 2A Champions (9-4)

1989 Class 2A Champions (10-3)

1991 Class 2A Champions (11-2)

1992 Class 2A Champions (12-1)

1995 Class 2A Co-Champions (8-4-1)

2001 Class 2A Champions (13-0)

2015 Class 3 State Champions (14-1)

 

Saint Louis Country-Day/Mary Institute Country-Day School Rams (7)

1974 Class 2A Champions (10-1)

1979 Class 3A Champions (11-1)

1983 Class 3A Champions (12-1)

1985 Class 3A Champions (12-1)

1986 Class 3A Champions (13-0)

1996 Class 3A Champions (13-0)

2004 Class 3 Champions (14-0)

 

Cass-Midway Vikings (6)

1969 Class 1A Champions (10-1)

1970 Class 1A Champions (12-0)

1976 Class 1A Champions (13-0)

1978 Class 1A Champions (12-1)

1982 Class 1A Champions (12-0)

1996 Class 1A Champions (13-1)

 

North Andrew Cardinals (6)

1992 8-man Co-Champions (9-1-1)

1996 8-man Champions (11-0)

1997 8-man Champions (11-1)

2013 8-man Champions (12-0)

2014 8-man Champions (13-0)

2016 8-man Champions (13-0)

 

Worth County Tigers (6)

1995 8-man Champions (12-0)

1998 8-man Champions (12-0)

2000 8-man Champions (12-0)

2001 8-man Champions (12-0)

2007 8-man Champions (12-0)

2011 8-man Champion (13-0)

 

Mound City Panthers (6)

1999 8-man Champions (11-1)

2003 8-man Champions (11-0)

2005 8-man Champion (11-1)

2008 8-man Champion (13-0)

2009 8-man Champion (11-1)

2010 8-man Champion (12-1)

 

Lamar Tigers (6)

2011 Class 2 Champions (14-1)

2012 Class 2 Champions (13-2)

2013 Class 2 Champions (14-1)

2014 Class 2 Champions (14-1)

2015 Class 2 Champions (15-0)

2016 Class 2 Champions (14-0)

 

Chillicothe Hornets (5)

1970 Class 3A Champions (11-0)

1972 Class 3A Champions (10-1)

1978 Class 3A Champions (12-0)

1985 Class 4A Champions (13-1)

1991 Class 3A Champions (12-2)

 

Hazelwood Central Hawks (5)

1972 Class 4A Co-Champions (9-1-1)

1985 Class 5A Champions (14-0)

1996 Class 5A Champions (13-1)

2008 Class 6 Champions (12-2)

2009 Class 6 Champions (13-1)

 

Lutheran North Crusaders (5)

1981 Class 3A Champions (12-1)

1988 Class 3A Champions (13-1)

1989 Class 3A Champions (13-1)

1990 Class 3A Champions (13-1)

1999 Class 2A Champions (12-2)

 

Camdenton Lakers (5)

1986 Class 4A Co-Champions (12-0-1)

1987 Class 4A Champions (12-0)

1995 Class 4A Champions (13-1)

1999 Class 4A Champions (14-0)

2005 Class 4 Champions (14-0)

 

Blue Springs Wildcats (5)

1992 Class 5A Champions (14-0)

2001 Class 5A Champions (14-0)

2003 Class 6 Champions (13-0)

2012 Class 6 Champions (13-1)

2013 Class 6 Champions (14-0)

 

Harrisonville Wildcats (5)

2003 Class 3 Champions (14-0)

2005 Class 3 Champions (13-1)

2006 Class 3 Champions (14-0)

2007 Class 3 Champions (14-0)

2016 Class 4 Champions (12-3)

 

Lexington Minutemen (5)

1976 Class 2A Champions (12-0)

1980 Class 2A Co-Champions (12-0-1)

1984 Class 3A Champions (12-1)

1988 Class 2A Champions (13-1)

1995 Class 2A Co-Champions (12-1-1)

 

Saint Puis X Warriors (4)

1981 Class 2A Co-Champions (12-0-1)

1998 Class 2A Champions (12-2)

2000 Class 2A Champions (12-1)

2002 Class 2 Champions (11-3)

 

 

Kearney Bulldogs (4)

2002 Class 4 Champions (13-1)

2003 Class 4 Champions (14-0)

2009 Class 4 Champions (13-2)

2015 Class 4 Champions (14-1)

 

Sumner Bulldogs (4)

1973 Class 4A Champions (11-1)

1982 Class 5A Champions (11-2)

1990 Class 4A Champions (13-1)

1991 Class 4A Champions (13-1)

 

Webster Groves (4)

1979 Class 4A Champions (11-1)

1988 Class 4A Champions (10-3)

2002 Class 5 Champions (10-3)

2009 Class 5 Champions (13-0)

 

Maryville Spoofhounds (4)

1982 Class 3A Champions (12-1)

2009 Class 2 Champions (14-1)

2012 Class 3 Champions (15-0)

2013 Class 3 Champions (15-0)

 

South Holt Knights (4)

1988 8-man Champions (10-1)

1992 8-man Co-Champions (10-1-1)

1993 8-man Co-Champions (9-1-1)

2004 8-man Champions (11-1)

 

Penney Hornets (4)

2009 Class 1 Champions (14-0)

2010 Class 2 Champions (15-0)

2012 Class 1 Champions (15-0)

2016 Class 1 Champions (15-0)

 

Monett Cubs (3)

1971 Class 2A Champions (12-0)

1977 Class 2A Champions (11-2)

2016 Class 3 Champions (14-1)

 

Orrick Bearcats (3)

1975 Class 1A Champions (11-1)

2007 Class 1 Champions (14-0)

2008 Class 1 Champions (15-0)

 

Parkwood Bears (3)

1975 Class 4A Champions (12-0-1)

1980 Class 4A Champions (14-0)

1983 Class 4A Champions (14-0)

 

Hazelwood East Spartans (3)

1989 Class 5A Champions (14-0)

1995 Class 5A Champions (14-0)

2008 Class 5 Champions (11-3)

 

Raymore-Peculiar Panthers (3)

2004 Class 5 Champions (13-0)

2005 Class 5 Champions (13-0)

2006 Class 5 Champions (10-3)

 

Blue Springs South Jaguars (3)

2006 Class 6 Champions (13-0)

2011 Class 6 Champions (12-2)

2015 Class 6 Champions (14-0)

 

Lee's Summit West Titans (3)

2007 Class 4 Champions (14-0)

2010 Class 5 Champions (14-1)

2013 Class 5 Champions (13-1)

 

Platte County Pirates (3)

2000 Class 3A Champions (14-0)

2001 Class 3A Champions (14-0)

2002 Class 3 Champions (14-0)

 

McCluer Comets (2)

1968 Class 4A Champions (10-0-1)

1969 Class 4A Champions (10-1)

 

South Shelby Cardinals (2)

1970 Class 2A Champions (12-0)

2006 Class 1 Champions (13-1)

 

Aurora Houn Dawgs (2)

1969 Class 2A Champions (11-1)

1999 Class 3A Champions (14-0)

 

Richmond Spartans (2)

1971 Class 3A Champions (11-1)

2010 Class 3 Champions (15-0)

 

Boonville Pirates (2)

1974 Class 3A Champions (11-0)

1998 Class 3A Champions (13-1)

 

Hickman Kewpies (2)

1974 Class 4A Champions (10-1)

2004 Class 6 Champions (11-1)

Rock Bridge Bruins (2)

1975 Class 3A Champions (12-0)

1977 Class 3A Champions (10-0-2)

 

Hardin-Central Bulldogs (2)

1980 Class 1 Champions (11-0)

1987 Class 1 Champions (12-0)

 

Rockport Blue Jays (2)

1984 Class 1A Champions (12-0)

1985 Class 1A Champions (13-0)

 

Helias Crusaders (2)

1984 Class 4A Champions (12-2)

1998 Class 4A Champions (12-2)

 

Seneca Indians (2)

1987 Class 2A Champions (14-0)

1995 Class 3A Champions (14-0)

 

Nodaway-Holt Trojans (2)

1990 8-man Champions (11-0)

1991 8-man Champions (11-0)

 

Warsaw Wildcats (2)

1990 Class 2A Champions (13-1)

1993 Class 2A Champions (14-0)

 

Monroe City Panthers (2)

1994 Class 2A Champions (14-0)

1996 Class 2A Champions (13-1)

 

Excelsior Springs Tigers (2)

1994 Class 4A Champions (13-1)

1996 Class 4A Champions (13-1)

 

West Platte Blue Jays (2)

2001 Class 1A Champions (12-2)

2005 Class 1 Champions (13-1)

 

Blair Oaks Falcons (2)

2004 Class 2 Champions (14-0)

2006 Class 2 Champions (13-1)

 

Cassville Wildcats (2)

2008 Class 3 Champions (12-3)

2009 Class 3 Champions (14-1)

 

Stanberry Bulldogs (2)

2012 8-man Champions (12-1)

2015 8-man Champions (13-0)

 

Kirkwood Pioneers (2)

2012 Class 5 Champions (13-1)

2016 Class 6 Champions (12-1)

 

North Platte Panthers (1)

1998 Class 1A Champions (12-2)

 

South Nodaway Longhorns (1)

1992 8-man Co-Champions (9-1-1)

 

Princeton Tigers (1)

1968 Class 1A Champions (11-0-1)

 

Cabool Bulldogs (1)

1968 Class 2A Champions (10-1)

 

Perryville Pirates (1)

1968 Class 3A Champions (11-1)

 

De LaSalle Cadets (1)

1969 Class 3A Champions (10-2)

 

Saint Louis University High Junior Bills (1)

1970 Class 4A Champions (11-1)

 

Tarkio Indians (1)

1971 Class 1A Champions (10-0)

 

Saint Mary's Trojans (1)

1972 Class 2A Champions (11-0)

 

North Shelby Raiders (1)

1973 Class 1A Champions (11-0)

 

Priory Rebels (1)

1973 Class 2A Champions (9-1)

 

Washington Blue Jays (1)

1973 Class 3A Champions (11-0)

 

Lockwood Tigers (1)

1974 Class 1A Champions (10-2)

 

Greenfield Wildcats (1)

1977 Class 1A Champions (12-0)

 

Memorial (Joplin) Eagles (1)

1976 Class 3A Champions (12-1)

 

Mount Vernon Mountaineers (1)

1978 Class 2A Champions (13-0)

 

Jasper Eagles (1)

1979 Class 1A Champions (12-1)

 

Plattsburg Tigers (1)

1979 Class 2A Champions (12-0)

 

O'Hara Celtics (1)

1980 Class 3A Champions (11-3)

 

Greenwood Blue Jays (1)

1981 Class 1A Champions (10-1)

 

Saint Charles Pirates (1)

1982 Class 4A Champions (13-1)

 

Chaffee Red Devils (1)

1983 Class 1A Champions (11-2)

 

Knob Noster Panthers (1)

1984 Class 2A Champions (12-1)

 

Marceline Tigers (1)

1986 Class 1A Champions (13-0)

 

Louisiana Bulldogs (1)

1986 Class 2A Champions (13-1)

 

North Nodaway Mustangs (1)

1989 Class 8-man Champions (11-1)

 

Sainte Genevieve Dragons (1)

1992 Class 3A Champions (13-1)

 

Milan Wildcats (1)

1993 Class 1A Champions (13-1)

 

Fairfax Bulldogs (1)

1994 8-man Champions (11-0)

 

Miller Cardinals (1)

1994 Class 1A Champions (12-1)

 

Odessa Bulldogs (1)

1994 Class 3 Champions (14-0)

 

Salisbury Panthers (1)

1997 Class 1A Champions (14-0)

 

California Pintos (1)

1997 Class 3A Champions (14-0)

 

Riverview Gardens Rams (1)

1998 Class 5A Champions (13-1)

 

Rich Hill Tigers (1)

1999 Class 1A Champions (14-0)

 

Mehlville Panthers (1)

1999 Class 5A Champions (13-1)

 

Santa Fe Chiefs (1)

2000 Class 1A Champions (14-0)

 

DeKalb Tigers (1)

2002 8-man Champions (11-1)

 

Marionville Comets (1)

2003 Class 1 Champions (14-0)

 

Centralia Panthers (1)

2003 Class 2 Champions (14-0)

 

Park Hill Trojans (1)

2003 Class Champions (12-1)

 

Clayton Greyhounds (1)

2004 Class 4 Champions (13-1)

 

Cameron Dragons (1)

2005 Class 2 Champions (14-0)

 

DeSmet Spartans (1)

2005 Class 6 Champions (11-2)

 

Lawson Cardinals (1)

2007 Class 2 Champions (14-0)

 

Waynesville Tigers (1)

2007 Class 5 Champions (12-1)

 

Clark County Indians (1)

2008 Class 2 Champions (15-0)

 

Logan-Rogersville Wildcats (1)

2011 Class 3 Champions (14-1)

 

Staley Falcons (1)

2011 Class 5 Champions (14-0)

 

Oak Grove Panthers (1)

2014 Class 3 Champions (13-2)

 

Fort Osage Indians (1)

2015 Class 5 Champions (13-1)

 

Marshall Owls (1)

1986 Class C0-Champions (12-0-1)

 

University High (Warrensburg) Colts (1)

1972 Class 1A Champions (12-0)

 

McCluer South Berkeley Bulldogs (1)

1987 Class 3A Champions (13-1)

 

Saint Francis Borgia Knights (1)

1993 Class 3A Champions (14-0)

 

Springfield Catholic Irish (1)

1997 Class 2A Champions (14-0)

 

Saint Joesph Christian Lions (1)

2006 8-man Champions (10-2)

Saint Vincent Indians (1)

2004 Class 1 Champions (13-1)

 

Battle Spartans (1)

2014 Class 5 Champions (11-3)

 

Christain Brother College Cadets (1)

2014 Class 6 Champions (14-0)

 

Vianney Golden Griffins (1)

2016 Class 5 Champions (10-5)

 

Adrian Blackhawks (1)

2002 Class 1 Champions (13-1)

 

Southwest Indians (1)

1972 Class 4A Co-Champions (9-0-2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.harrisonvillefootball.com

is owned and operated independent of

the Harrisonville Cass R-9 School District.